Archiwum wydarzeń
08.02.2010
Klub garnizonowy: 01.2010 - 09.2010

 
KG Węgorzewo - oferta cz. 1 taniec
2010-01-01
 
Klub Garnizonowy Węgorzewo - oferta 2010 - zespoły taneczne - opiekun Grażyna WOJTKIW , trzy grupy taneczne (początkująca, PAUZA, METRUM). Zajęcia dwa razy w tygodniu, wtorek i czwartek.
 
***
 
KG Węgorzewo - oferta cz. 2 - zespoły muzyczne
2010-01-01
 
Klub Garnizonowy Węgorzewo - oferta 2010 - zespoły muzyczne - opiekun Marek MUDRYJ, sześć grup młodzieżowych. Zajęcia dwa razy w tygodniu, wtorek i czwartek.
 
***
 
KG Węgorzewo - oferta cz. 3 - plastyka
2010-01-01
 
Klub Garnizonowy Węgorzewo - oferta 2010 - zajęcia plastyczne - opiekuna Anna ŻEHALUK. Zajęcia dwa razy w tygodniu, poniedziałek i środa.
 
***
 
KG Węgorzewo - oferta cz. 4 zajęcia teatralne
2010-01-01
 
Klub Garnizonowy Węgorzewo - oferta 2010 - zajęcia teatralne dla dzieci ze szkóło podstawowych - opiekun Marta NIEDZIÓŁKA , Zajęcia dwa razy w tygodniu, poniedziałek i środa.
 
***
 
KG Węgorzewo - oferta cz. 5 - Biblioteka
2010-01-01
 
Klub Garnizonowy Węgorzewo - oferta 2010 - biblioteka Klubu Garnizonowego (na terenie Jednostki Wojskowej), ST. Bibliotekarz - Elżbieta ORYŃCZAK. Biblioteka czynna codziennie (poniedziałek - 8-15, wtorek -piątek 8-19, sobota 15-18, niedziela 10-14).
 
***
 
KG Węgorzewo - oferta cz. 6 - szachy, brydż
2010-01-01
 
Klub Garnizonowy Węgorzewo - oferta 2010 - turnieje brydżowe (w każdy poniedziałek i piątek od godziny 17.00), turnieje szachowe w każdą niedzielę w miesiącach luty - kwiecień.
 
***
 
Zabawa Sylwestrowa
2010-01-01
 
Nowy Rok w Klubie Garnizonowym tradycyjnie, rozpoczął się Zabawą Sylwestrową, i tak jak w latach minionych , nasi goście bawili się przy najpopularniejszych tanecznych granych przez zespół i puszczanych przez DJ. Organizatorzy w czasie balu przygotowali liczne atrakcję, m.in. pokaz sztucznych ogni czy też liczne konkursy z nagrodami. Ostatni goście opuścili salę balowa tanecznym krokiem dopiero nad ranem, co świadczy o atmosferze zabawy. W Nowy 2010 rok wkroczyliśmy pełni entuzjazmu i optymizmu.
 
***
 
Choinka Noworoczna
2010-01-25
 
W dniu 24 stycznia 2010 r. Klub Garnizonowy w Węgorzewie zorganizował choinkę noworoczną dla dzieci kadry i pracowników wojska z 1 MBA. Zostały również zaproszone dzieci pracowników z PSS Społem, Policji oraz ze Szpitala Psychiatrycznego (te instytucje zafundowały pyszne pączki, ciastka i napoje dla wszystkich). Dzieci brały udział w widowisku teatralnym „Muzyczna Lokomotywa”. Zabawę poprowadziły maszynista Bałałaj i jego załoga, dzieci mogły wziąć udział w wielu ciekawych konkursach z nagrodami. Na koniec zabawy pojawił się Święty Mikołaj z workiem prezentów dla wszystkich dzieci. W imprezie uczestniczyło około 130 najmłodszych pociech.
 
***
 
Kulig w m. Guja
2010-02-01
 
Dnia 30 stycznia br. Klub Garnizonowy w Węgorzewie był organizatorem kuligu dla kadry, pracowników i ich rodzin z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii. Tym razem 40-osobowa ekipa zawitała w gospodarstwie agroturystycznym MARKO w m. Guja. Sprzyjającej pogodzie towarzyszył nieduży mróz i niestety obfite opady śniegu. Mimo tego wszyscy bawili się znakomicie. Centralnym punktem wyprawy była przejażdżka na dużych i małych sankach po holowniczych terenach leśnych Przy Kanale Mazurskim. Dzięki dobrej organizacji jazda przebiegała bardzo sprawnie.

Wszyscy zmęczeni i głodni mogli ogrzać się i podsuszyć przy ognisku oraz posilić grochówką i upieczoną kiełbaską. \r\nGoście chwalili miłą atmosferę oraz dobrą zabawę podczas kuligu.
 
***
 
Turniej szachowy o Puchar Dowódcy Garnizonu
2010-02-07
 
W dniu 7 lutego br. W Klubie Garnizonowym w Węgorzewie zainaugurowane zostały cykliczne rozgrywki szachowe - turnieje o puchary ufundowane przez naszych powiatowych notabli. I tradycyjnie pierwszy turniej odbył się o Puchar i inne trofea ufundowane przez Dowódcę 1 MBA płk Jarosława Wierzcholskiego.

Punktualnie o g. 9.30 w szranki turniejowe stanęło 28 zawodników z Węgorzewa, Giżycka, Radziej, Sztynortu i Srokowa. W śród nich byli autentyczni debiutanci (m.in. najmłodsza zawodniczka z ZS z Radziej, podopieczna Macieja Westfalewicza - Dominika Majewska) jak i weterani szachowych zmagań. Nad całością zawodów czuwał sędzia główny turnieju pan Janusz Sauter.

Po rozegraniu 9 rund (prawie 5 godziny nad szachownicą!!!!) Puchar Dowódcy Garnizonu powędrował w ręce Piotra Dziadonia ze Srokowa, drugie miejsce zajął Marek Gierak z Lublina, na co dzień podporucznik w 1 MBA. On tez otrzymał pamiątkową statuetkę dla najlepszego żołnierza z 1 MBA. Na miejscu 3 Józef Banaś z Giżycka. Na miejscu czwartym najlepszy węgorzewianin Bronisław Wolski.

Wśród juniorów starszych najlepszym zawodnikiem okazał się Tomek Fiedosewicz, który jeszcze na dwie rundy przed zakończeniem był w kategorii open na miejscu medalowym. Na miejscu drugim Dariusz Czerwiński a trzecia była Iza Jarczak.

Kolejność wśród juniorów była następująca: miejsce pierwsze Dawid Sawczuk, drugie Jakub Tymcio a trzeci Marcel Śmiałowski.
 
***
 
Wieczór Artystyczny
2010-03-11
 
5 marca w Klubie Garnizonowym miał miejsce Wieczór Artystyczny z udziałem piosenkarzy amatorów prowadzonych przez panią Annę Rybską. Pięcioro młodych ludzi: Ola Rczakowska, Magda Furtak, Magda Bobel, Ola Hejka i Mariusz Opiela zaprezentowali się przed licznie zgromadzoną widownią - kolegami, rodzicami, gośćmi. A repertuarze znalazły się największe światowe standardy muzyki pop. Wieczór miał też swoje niepisane podteksty. Na widowni zanleżli się instrukturzy węgorzewskich placówek kultury i Klubu Garnizonowego sprzed lat . A przed nimi prezentowała się ich uczennica ze swoimi wychowankami.
 
***
 
Z okazji.......
2010-03-11
 
Dzień Kobiet w 1 Mazurskiej Brygadzie Artylerii zawsze był dniem szczególnym, bez względu na aktualne tendencje i popularność tego dnia w społeczeństwie. Zawsze był okazją do złożenia życzeń pracującym w brygadzie paniom, pretekstem do zachowań kulturalnych, wyzbytych codziennego żołnierskiego słownictwa.

Z tej okazji panie pracujące w Brygadzie, w Klubie Garnizonowym i Wojskowej Administracji Koszar spotkały się z Dowództwem. W imieniu nieobecnego płk J. Wierzcholskiego, wszystkim paniom życzenia złożył zastępca, płk Marek Wróblewski do życzeń dołączyli się te ż obecni na spotkaniu szefowie sekcji. W części artystycznej przygotowanej przez pracowników Klubu Garnizonowego zaprezentował się zespół Metrum w spektaklu teatralnym „Hiszpańska Opowieść” oraz młodzież ze studia piosenki.
 
***
 
Zakończenie działań projektowych
2010-03-31
 
W dniu 28 marca 2010 r. w Węgorzewskim Centrum Kultury odbył się pokaz podsumowujący projekt „Euro - Kultury” w ramach europejskiego programu „Młodzież w działaniu”. Uczestnictwo w programie dla Klubu Garnizonowego było dodatkowym, znaczącym wsparciem finansowym jego działalności statutowej ze strony Komisji Europejskiej.

Gospodarzem imprezy był zespół Metrum działający przy węgorzewskim Klubie Garnizonowym pod kierownictwem pani Grażyny Wojtkiw oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie. Pokaz rozpoczął się od godzinnej części tanecznej. Swoje umiejętności, jako pierwszy zaprezentował zespół Metrum, który zatańczył „Taniec Irlandzki”. W dalszej części programu zespół zatańczył jeszcze trzy układy, widowiskową, teatralną „Hiszpańską opowieść”, dynamiczny włoski taniec „Tarantella”, oraz pełną nastrojowych klimatów miniaturę teatralną „Piekielne działanie”. Co warte podkreślenia, dwa ostatnie układy są autorstwa zespołu Metrum. Na koncercie gościnnie zaprezentował się ponadto zespół Czeremosz. Wychowankowie Włodzimierza Deneki zaprezentowali dwa swoje układy taneczne: „Kałyna” oraz „Kozaczok”. Ponadto swoje umiejętności zaprezentował również zespół Rytmik ze Studia Animacji Ruchowej Rytm w Olsztynie. Zatańczyli układ pt. „Sevilans i Rumba Flamenca” oraz „Two Hand Reel”. Opiekunka zespołu, pani Magda Faszcza kilkakrotnie prowadziła warsztaty taneczne z młodzieżą z Klubu Garnizonowego - to dzięki niej dziewczęta poznały nowe techniki taneczne.

Po zakończeniu części artystycznej młodzież dokonała prezentacji 5 państw UE ( Niemiec, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Irlandii). Jak stwierdziły tancerki z zespołu Metrum, udział w programie „Młodzież w działaniu” był dla nich zupełnie nowym doświadczeniem. Do tej pory prowadzone przez instruktorów, tu zostały rzucone na głęboką wodę. I zdaniem wielu obecnych pływanie okazało się ich drugą naturą. Same poszerzyły swą wiedzę o państwach Unii, poznały i zaprezentowały ich kulturę - tą w wymiarze duchowym, ale też i materialnym. Atrakcją pokazu kultury materialnej wspomnianych państw okazało się stoisko gastronomiczne węgorzewskiej Karczmy, na której serwowano dania z 5 państw. Jednym z ważniejszych punktów projektu było stworzenie przez młodzież katalogu 10 przykazań Młodego Europejczyka, z którym zapoznali się obecni na koncercie.

Okazało się, że umiejętne wieloletnie prowadzenie ze strony opiekunów i instruktorów, dyskretne podpowiedzi ale też i szanowanie indywidualności dało efekt w postaci zaistnienia na niwie naszego miasta grupy odpowiedzialnej, zdyscyplinowanej, otwartej na innych, tolerancyjnej a jednocześnie niepozbawionej młodzieńczej spontaniczności i luzu.
 
***
 
Zmiana podporządkowania
2010-03-31
 
W dniu 30 marca 2010 r w siedzibie Dowództwa 16 DZ w Elblągu miała miejsce uroczystość związana ze zmianą podporządkowania Klubu Garnizonowego w Węgorzewie. Realizując rozkazy przełożonych, dotychczasowy przełożony KG - Dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego, gen. bryg. Z.Duleba przekazał klub w podporządkowanie Dowódcy 1 MBA. W jego imieniu protokół podpisał zastępca, płk Marek Wróblewski. Z dniem 1 kwietnia 2010 r po ponad 10-letniej podległości pod POW, Klub Garnizonowy powrócił na „łono” brygady.
 
***
 
Sprawni Jak Żołnierze - edycja 2010
2010-04-12
 
W dniu 10 kwietnia br. 1 Mazurska Brygada Artylerii i Klub Garnizonowy w Węgorzewie zorganizowały Finał Rejonowy Międzyszkolnych Zawodów Sprawnościowo - Obronnych „Sprawni Jak Żołnierze”. Zawody te cieszą się w regionie sporą popularnością a efektem tego jest fakt, że zwycięzcy tych zawodów w kategorii i dziewcząt i chłopców od lat należą do najlepszych w województwie. Tym razem na starcie zawodów stanęło 10 drużyn chłopców i 7 dziewcząt. Otwarcia na hali sportowej brygady dokonał zastępca dowódcy, plk Marek Wróblewski razem z zastępcą burmistrza, panem Andrzejem Lachowiczem. Zawody rozpoczęły się biegowym testem zwinnościowym przeprowadzanym pod okiem sędziego sierż. Grzegorza Ostrowskiego na hali sportowej. Równolegle plut. K. Ramotowski prowadził konkurencję udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Po tych dwu konkrenacjach nadszedł czas na strzelanie i rzut granatem. Sędziowie kpr. K. Szczęsny i kpr. K. Silwestrowicz mieli roboty co nie miara - dla większości uczestników było to pierwsze spotkanie z elementami uzbrojenia. I tylko przyczyny obiektywne spowodowały, że zamiast tradycyjnego kbks strzelano z pistoletu pneumatycznego. Po czterech konkurencjach autobusem wszyscy udali się na start biegów na orientację umiejscowiony na półwyspie Kalskim, na wysokości OSŻ Wiking. Zawodnicy na trasie o długości ok. 4,5 km i zawodniczki na trasie o długości 3,5 km mieli do odnalezienia po 6-9 punktów. Metę, sędzia tej konkurencji i budowniczy trasy, chor. Henryk Martynowski umiejscowił na terenie wojskowego placu ćwiczeń nr 3 (dawne WDW). W wyniku przeprowadzonych zawodów ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

CHŁOPCY

1. ZSO WĘGORZEWO (Karol Masiul, Piotr Karkut, Hubert Dunin - Borkowski)
2. Gimnazjum Budry ( Jakub Woźniak, Robert Wysocki, Adam Jarmoluk)
3. ZSO WĘGORZEWO (Tomasz Nazaruk, Kamil Nazaruk, Paweł Bakoś)
4. ZSO WĘGORZEWO
5. ZSO WĘGORZEWO
6. Gimnazjum Węgorzewo

DZIEWCZĘTA

1. Gimnazjum Węgorzewo (Marta Wierzchowska, Natalia Kuszczak, Patrycja Kulesza)
2. ZSO WĘGORZEWO (Monika Mruk, Anna Kruk, Karolina Barycz)
3. Gimnazjum Budry (Joanna Kisielewska, Mirela Mruk, Paulina Symonowicz)
4. ZSZ Węgorzewo
5. ZSO WĘGORZEWO
6. ZSO WĘGORZEWO

Zawody zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Węgorzewo, Starostwa Powiatowego oraz Gminy Budry. Specjalne nagrody dla najlepszych uczestników ufundowało Towarzystwo Przyjaciół 1 MBA.
 
***
 
VI Biegi Na Orientację o Błękitną Wstęgę WJM
2010-04-12
 
Równolegle do zawodów „Sprawni Jak Żołnierze” Towarzystwo Przyjaciół 1 MBA oraz 1 MBA i KG Węgorzewo zorganizowali VI Biegi Na Orientację o Błękitną Wstęgę Wielkich Jezior Mazurskich o Puchar Dowódcy 1 Mazurskiej Brygady Artylerii. Na trasę poszerzoną i rozbudowaną w porównaniu z biegami dla młodzieży wybiegło kilkunastu zawodników z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii i gościnnie z JW. 4808 z Gołdapi. W silnej konkurencji doświadczonych biegaczy najlepszym okazał się sierż. szt. Marek Makowski, który wyprzedził por. Jacka Skrzypkowskiego z Gołdapi i st. szer. Pawła Pytlaka z Węgorzewa. Drużynowo zwyciężyła drużyna JW. 4808 z Gołdapi przed baterią dowodzenia 1 das i kompanią remontową. Całość zawodów sędziował sędzia główny zawodów, chor. Henryk Martynowski, który miał do pomocy sędziego startowego - kpr. A Gibowicza. Zawody zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej.

KOŃCOWE WYNIKI

LP. Nazwisko i imię Punkty Czas Drużyna
1. sierż. sztab. Marek Makowski 24 50,49 K Remontowa
2. Jacek Skrzypkowski 24 73,50 Jw. 4808 Gołdap
3. Paweł Pytlak 24 77,41 Koirr 1 MBA
4. Witold Korniłowicz 24 79,45 Jw. 4808 Gołdap
5. Grzegorz Nazaruk 24 80,05 Koirr 1 MBA
6. Przemysław Szlaszyński 24 82,36 Jw. 4808 Gołdap
7. st. kpr. Piotr Karolkiewicz 24 86,00 BDD1 1 MBA
8. kpr. Marcin Szczygielski 24 88,00 BDD1 1 MBA
9. st. kpr. Radosław Siwek 24 90,00 BDD1 1 MBA
10. st. szer. Rafał Witka 24 113,23 K Remontowa
 
***
 
Kobiety internowane. Gołdap 1982.
2010-04-21
 
Dnia 21. 04.2010r. w Klubie Garnizonowym w Węgorzewie miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Kobiety internowane, Gołdap 1982”. Wystawa została poprzedzona wykładem pracownika Instytutu Pamięci Narodowej pana dr Andrzeja Muczyńskiego. W otwarciu wystawy brali udział uczniowie węgorzewskich szkół, żołnierze oraz zaproszone władze samorządowe.

Wystawa poświęcona była około 400 kobietom internowanym w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi podczas stanu wojennego. Kobiety miesiącami nie mogły opuścić pilnowanego przez wojsko, Służbę Więzienną i funkcjonariuszy SB budynku ośrodka. Były tam pozbawione kontaktu z rodzinami, inwigilowane, namawiane do podjęcia tajnej współpracy. Jednak większość przetrwała w swym oporze wobec systemu i władzy komunistycznej, na co ogromny wpływ miała „edukacja”, jaką przeszły w Gołdapi. Wystawa czynna w Klubie Garnizonowym do 10 maja.
 
***
 
Wieczór Tańca i Teatru w Klubie Garnizonowym Węgorzewo
2010-05-10
 
W dniu 7 maja 2010 r. węgorzewski Klub Garnizonowy (korzystając z gościnności i pomocy Węgorzewskiego Centrum Kultury) zorganizował doroczną imprezę Wieczór Tańca i Teatru. Impreza, u narodzin której legła chęć pokazania efektów pracy zespołów tanecznych na przestrzeni ostatniego roku powoli zmienia swoje oblicze. Coraz więcej zespołów, coraz więcej różnorodnych form artystycznego wyrazu - prawdziwe święto tańca, ale też i teatru. Tym razem oprócz gospdarzy - grup tanecznych Klubu Garnizonowego, podopiecznych pani Grażyny Wojtkiw - Metrum, Pauzy i Trzy Czwarte wystąpiły gościnnie: Impuls, Amir oraz Daytan z WCK, Młode Wilki z Kętrzyna, grupa dzieci z Przedszkola im. Misia Uszatka. Na szczególne podkreślenie zasługuje występ zespołów Bąble i Allegretto pod opieką instruktorki - pani Ewy Gumkowskiej z Klubu Garnizonowego z Orzysza, który po raz pierwszy zaprezentował się w Węgorzewie na tle swych węgorzewskich rówieśniczek. A występ grupy break dance „Młode Wilki” z Kętrzyna, podopiecznych instruktora Piotra Frąckiewicza, wzbudził aplauz zapełnionej po brzegi sali widowiskowej WCK. Grupa tancerzy w ciągu kilku minut pokazała wszystko to, co w break dance napiękniejsze. Brawa licznie zgromadzonej widowni, młodzieży i rodziców, dziadków, którzy przyszli kibicować swoim pociechom świadczą o tym, że istnieje autentyczny boom na taniec - duża w tym zasługa mediów, popularnych audycji. Lansowane nowoczesne kierunki w tańcu przebijają się w powszechnej świadomości. Młodzież po prostu chce i potrafi tańczyć, a ponoszone nakłady finansowe na utrzymanie grup to trwała inwestycja w najmłodszych.
 
***
 
VII Rodzinny Spływ Kajakowy 1 MBA
2010-05-16
 
Kiedy siedem lat temu po raz pierwszy Klub Garnizonowy zorganizował spływ kajakowy Węgorapą pod nazwą „Pętla Węgorapy” jego uczestnicy byli zauroczeni jej urokami. W następnych latach udawało się zaprosić do zapoznana się z jej urokami nie tylko tubylców, ale tez i gości z bliska i daleka. Raz nawet dopłynęliśmy aż do Czerniachowska. Szeptaną propagandą chwaliliśmy się naszą perełką gdzie się tylko da.

15 maja 2010 r. w chłodny majowy poranek ruszyliśmy z Parku Helwinga z ambitnym zamiarem dopłynąć na gorącą grochówkę do Ołownika. 17 kajaków, większość z tej sporej gromadki z kajakiem jest za pan brat, ale były też i perełki, które tu dopiero rozpoczęły naukę.

Pierwszy etap, na terenie miasta . Tu największa atrakcją było określenie z punktu odniesienia jakim jest kajak miejsca pobytu. Były z tym problemy, bo na terenie miasta Węgorapa to kilka kilometrów krętego szlaku. Stulichy - kwadrans na złapanie oddechu, rozprostowanie kości. Nikt nie zrezygnował. Ale też i chyba nikt nie wiedział co go czeka na następnych kilometrach. Co roku bobry ale też i oszczędna polityka władz gminy Budry były powodem wielu niespodzianek. I już za Wężówką zaczęło się - malowniczy Jar był poprzedzielany w kilku miejscach przeszkodami nie do przejścia kajakiem. Kilku zaliczyło pierwsza w tym roku kąpiel. Ale przy pomocy bardziej zahartowanych młodych ludzi udało się wpłynąć na szerokie wody, czyli zalew przy elektrowni wodnej w Ołowniku. Tu też nie obeszło się bez niespodzianek w rodzaju poszukiwania skrótów przez grzęzawiska. A że grupa była zdyscyplinowana, prawie wszyscy dopłynęli w przewidywanym czasie - gorąca grochówka smakowała wyjątkowo.
 
***
 
Z Brązową Muszelką Wigier w tle
2010-05-24
 
W dniu 21 maja w Suwałkach odbył się X Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca „MUSZELKI WIGIER 2010”.W tym prestiżowym tanecznym festiwalu wzięły udział zespoły taneczne Metrum i Pauza z Klubu Garnizonowego w Węgorzewie.

Podczas festiwalu wystąpiło 27 zespołów w różnych kategoriach wiekowych i tanecznych.

Prezentacje taneczne oceniało jury w skład, którego zostali zaproszeni znani mistrzowie polski i świata w dziedzinie tańca.

Ostatecznie do grona najlepszych zespołów tanecznych zakwalifikował się zespół Metrum z autorską choreografią „Anielskie działania” i otrzymał Brązową Muszelkę Wigier 2010.
 
***
 
PRZEGLĄD WZR - pierwsze rozstrzygnięcia
2010-06-01
 
W ramach Seven Festival odbędzie się kolejna edycja Przeglądu Wojskowych Zespołów Rockowych. Organizator po wysłuchaniu zgłoszonych zespołów zakwalifikował do przeglądu następujące zespoły:

1. Bloom - Klub Garnozonowy Dęblin
2. Raginis - Klub Garnizonowy Łódź
3. „LĄD MORZE LĄD” - Klub Garnizonowy Gdynia Babie Doły
4. Slit Shutter - Klub Wojsk Lądowych Warszawa
5. HIROSHIMA - Klub Garnizonowy Olsztyn
6. „?3”( Pierwiastek z trzech)- Klub Garnizonowy Siemirowice
7. Horde - Klub Wojsk Lądowych Warszawa
 
***
 
Wojskowe Zespoły Rockowe na Seven Festival
2010-07-13
 
Seven Festival w Węgorzewie rozpoczął się 8 lipca 2010 r. koncertami na Scenie Parkowej w Parku Helwinga, gdzie mogliśmy zobaczyć koncert zespołów: Koniec Świata, NOOK, Tides From Nebola, California Stories Uncovered, Klimt a także Strange Atractor.

W piątek od południa na Scenie Parkowej mogliśmy zobaczyć zespoły konkursowe: Skvorcy Stiepanowa z Sankt Peterburga, Mjut, The Evergreen, Schody oraz ToDobro. Wieczorne występy na dużej scenie tegorocznej edycji festiwalu zainaugurowała formacja Seven Nations Army. Następnie wystąpił zespół Sztywny Pal Azji, grając swoje największe przeboje. Ukoronowaniem upalnego drugiego dnia w krainie jezior były koncerty formacji Lipali, Hey i Hunter.

Po autorach przeboju „Wieża radości, wieża samotności” na scenie pojawiła się poznańska formacja Muchy, która podzieliła się z mazurską publicznością materiałem z wydanej w marcu tego roku płyty „Notoryczni debiutanci”. Nie zabrakło również ważniejszych utworów z pierwszego krążka „Terroromans”. Po koncercie muzycy przekonywali, że Muchy nie są sztucznym wytworem rynku muzycznego. - W tym zespole nigdy nie było biznesplanu. Pieniądze się pojawiają z czasem. Ale jak ktoś robi muzykę dla kasy, to niech da sobie spokój - mówił dziennikarzom wokalista Michał Wiraszko. Formacja Lipali, na czele z Tomkiem „Lipą” Lipnickim zagrała węgorzewianom kawałki ze swojej najnowszej płyty „Trio”. Ciekawostką jest fakt, że Lipnicki zasiada również w jury mazurskiej imprezy. Jedną z najjaśniejszych gwiazd drugiego dnia Seven Festivalu była formacja Hey. - Jesteśmy wielbicielami Mazur, jeździmy tu często również turystycznie - mówili przed koncertem muzycy. W czasie konferencji prasowej zostali zapytani m.in. o to, czy „notoryczne” otrzymywanie kolejnych nagród Fryderyków trochę im się nie przejadło. - Sytuacja, w której byśmy nie dostali żadnego „Fryderyka” byłaby ciekawa. Trzeba się cieszyć z tych nagród, bo każdy przecież lubi dostawać prezenty, ale gdyby ich nie było, najbardziej smutny byłby chyba nasz menedżer - przyznał Robert Ligiewicz. Podczas koncertu Hey wykonał głównie przeboje ze świetnie przyjętego, podwójnie platynowego albumu „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!”.

„Wisienką na torcie” piątkowego wieczoru z muzyką rockową w Węgorzewie był występ grupy Hunter. Występ rozpoczął się z pewnym opóźnieniem, jednak cierpliwi fani zespołu nie byli zawiedzeni. Pionierzy polskiego heavy-metalu wystąpili w towarzystwie chóru, a podczas występu nie zabrakło efektów pirotechnicznych.

W słoneczną sobotę na małej scenie wystąpiły m. in. Microexpression, Tommermenn (Norwegia), Thundertale (Litwa) a poza konkuresm wystąpił zespół Normalsi.

W ramach Seven Festial były organizowane działania związane z organizacją większego projektu pt. Rockowy Most Polska - Litwa . Działania z tym związane były sfinansowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Sąsiedzi w Działaniu Polska Litwa 2007-2013. Głównym celem projektu było rozwijanie trwałej współpracy w dziedzinie kultury pomiędzy Litwą i Polską. W ramach projektu w czasie festiwalu na scenie Parkowej wystąpił zespół z Litwy nominowany do konkursu przez litewskiego partnera, COMBO MUZIKAS AGENTURA z Kowna. Ponadto na równoległej scenie na Placu Wolności w dniu 10 lipca wystąpiły młode litewskie grupy: D.I.K.V.A.S., Memorial Faces, FID,

Trzeci dzień festiwalowych występów na dużej scenie rozpoczął zespół Time To Express. Bezpośrednio po nim wystąpiła australijska formacja The On Fires.

Po zakończonym wstępie Australijczyków, uczestnicy Seven Festival nie musieli długo czekać na kolejną porcję muzycznej energii. Na scenie pojawiła się wrocławska grupa Hurt. Zabrzmiały największe przeboje zespołu.

- Przed Państwem legenda polskiego rocka! - tymi słowami konferansjer zapowiedział na scenie kolejną gwiazdę trzeciego dnia Seven Festival, grupę Closterkeller. Po chwili przed publicznością pojawiła się Anja Orthodox, wokalistka zespołu. Zabrzmiały pierwsze dźwięki, zebrani usłyszeli charakterystyczny głos i już było wiadomo, że polska królowa gotyckiego rocka zawitała na Seven Festival.

Ostatnią gwiazdą wieczoru była szwajcarska formacja Lacrimosa. Koncert grupy na Seven Festival miał szczególny charakter. Lider zespołu, Tilo Wolff, obchodził tego dnia swoje 38. urodziny.

W niedzielę odbyły się ostatnie koncerty zespołów konkursowych na Scenie Parkowej: D_tails, Elephant Stone, Nurth. Mogliśmy także usłyszeć zespół Kuśka Brothers. Ostatni dzień Seven Festival w Węgorzewie przyniósł koncerty m.in. Sepultury, Vadera oraz polskiej supergrupy Heart & Soul.

Na Placu Wolności od godziny 12.00 jury w składzie Maciej Bajur, ppłk. Zbigniew Jedliński i Paweł Jaskulski wysłuchało 6 uprzednio zakwalifikowanych zespołów w Przeglądzie Wojskowych Zespołów Rockowych:

1. Bloom (Klub Garnizonowy Dęblin)
2. Raginis (Klub Garnizonowy Łódź)
3. Ląd Morze Ląd (Klub Garnizonowy Gdynia - Babie Doły)
4.Hiroshima (Klub Garnizonowy Olsztyn)
5. Pierwiastek z trzech (Klub Garnizonowy Siemirowice)
6. Horde (Klub Wojsk Lądowych Warszawa).

Po wysłuchaniu wszystkich zespołów jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę Grand Prix Ministra Obrony Narodowej w kwocie 2000 złotych zespołowi Horde z Klubu Wojsk Lądowych w Warszawie
oraz dwa wyróżnienia dla:
- gitarzysty zespołu Bloom Łukasza Lenia - efekt gitarowy
- gitarzysty zespołu Ląd Morze Ląd Artura Bieszke - efekt efekt gitarowy

W drugiej części pozakonkursowej (trzeciej scenie) odbył się występ ze specjalnym programem poświęconym Fryderykowi CHOPINOWI grupy znanych polskich muzyków - „Polscy Artyści Chopinowi Zagrali”. Jest to projekt nawiązujący do obchodów 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a jego celem było stworzenie jedynego w swoim rodzaju wydawnictwa muzycznego. Wykonawcy biorący udział w projekcie to artyści związani z niezależną sceną elektroniczną: Kim Nasung, Bionulor, Nmls, Rekombinacja, Seeding Life, Vasen Piparjuuri, ASDF, Kacper Ziemianin, Tunefreak, Unique Unit i Pleq. Młodzi muzycy w niespotykany dotychczas sposób połączyli najnowsze, cyfrowe techniki tworzenia muzyki z wykorzystaniem klasycznych utworów Fryderyka Chopina. Ponadto przygotowane zostały krótkie formy video i animacji, w oparciu o muzykę kompozytora oraz artystów biorących udział w projekcie. Wizualizacje podczas koncertów wykonały agnespies, jedna z czołowych przedstawicielek wizualnego „brudstylu”, której prace można było podziwiać m.in. na Era Nowe Horyzonty. Finał projektu to pięć koncertów promujących wydawnictwo „Polscy Artyści Chopinowi Zagrali”. Podczas koncertów zagrali wszyscy artyści biorący udział w projekcie. Szósty koncert - na Seven Festival w Węgorzewie.

Wieczorem występy na dużej scenie rozpoczęły formacje Sorry Boys i Kolaboranci. Dużym wydarzeniem był jedyny koncert formacji Heart & Soul. Zespół składający się z muzyków takich grup jak Agressiva 69, N.O.T, Cool Kids Of Death czy Made In Poland, zagrał największe przeboje grupy Joy Division, upamiętniając 30. lecie wydania ich ostatniej studyjnej płyty „Closer”. Podczas węgorzewskiego występu „polskiego Joy Division” nie zabrakło tak ważnych utworów grupy jak „Isolation” czy „Love Will Tear Us Apart”. Podczas występu, na telebimach wyświetlały się archiwalne zdjęcia grupy z Manchesteru.

Po koncercie Heart & Soul wystąpiła holendersko-brytyjska formacja The Legendary Pink Dots. Potem przyszedł czas na koncert Vadera. Występ pionierów polskiego metalu wzbudził niemały aplauz widowni. Nie powinno to dziwić, wszak zespół z Olsztyna grał tu jak „u siebie”.

Zwieńczeniem Seven Festival miał być koncert formacji Sepultura. Przed koncertem, lider zespołu Derrick Green nie omieszkał skomentować finałowego meczu mistrzostw świata w piłce nożnej. - Gra była dość brzydka i brutalna. Gratuluję Hiszpanii zdobycia tytułu, ale kibicowałem Holandii - przyznał przed koncertem lider brazylijskiej grupy.

Występ Sepultury wzbudził prawdziwą ekstazę w pierwszych rzędach pod sceną. Kilku zagorzałych fanów próbowało nawet przedrzeć się przez barierki by być jeszcze bliżej swoich idoli. Na drodze stanęła im czujna ochrona.

O nagrodę główną walczyły wszystkie zespoły konkursowe. Jednak n
Dodał A.I.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych